100 днів місцевої влади. Перші звітні дні депутатів – чи є результат

Новини України

16 марта 2021

100 днів місцевої влади. Перші звітні дні депутатів – чи є результат

У серпні – жовтні 2020 року харківські підприємці проводили передвиборчу адвокасі-кампанію з просування пріоритетів мікро-, малого та середнього бізнесу напередодні місцевих виборів 2020. Метою ініціативи було напрацювання спільних пріоритетів бізнес-спільноти до майбутньої місцевої влади напередодні місцевих виборів у жовтні, з метою створення комфортних умов для прискорення проведення реформ у сфері розвитку підприємництва в Харківській області.

 За словами організаторів даної ініціативи («Асоціації приватних роботодавців») було опитано 300 підприємців міста щодо пріоритетних для бізнеса питань. Опитування проходило онлайн та оффлайн, На основі цього опитування було сформовано 25 питань- пріоритетів бізнеса до кандидатів в місцеві ради.  

 Від бізнеса ініціативу підтримали:

          Харківське обласне відділення Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України,

          «Союз працівників сфери безпеки»,

          ГС «Харківська агенція місцевого економічного розвитку (ХАМЕР)»,

          Об’єднання підприємців торгівлі та громадського харчування Харківської області «Торгова єдність»,

          ГО «Kharkiv Fashion Cluster». 

 «На основі цих 25 пріоритетів нами був сформований Меморандум, який ми запропонували підписати партіям, – розповідає координатор ініціативи, президент «Асоціації приватних роботодавців» Олександр Чумак. – До міської ради балотувалося 17 партій, до обласної ради – 11. Не всі нас підтримали.  Маємо підписантів від 8 партій, що йдуть на вибори, 43 кандидати в депутати, 2 партії відмовились від підписання Меморандуму».

 Нещодавно виповнилось 100 днів з моменту каденції нових складів Харківської міської ради та Харківської обласної ради. І представники бізнесу провели моніторинг діяльності депутатів у сфері сприяння розвитку підприємництва.

Так результати діяльності місцевих рад за 100 днів порівнювалися з пріоритетами ТОП-25, що були напрацьовані підприємцями перед місцевими виборами у рамках проекту “Адвокасі-кампанія з просування пріоритетів мікро-, малого та середнього бізнесу напередодні місцевих виборів 2020 “5 пріоритетів”, що впроваджувався “Асоціацією приватних роботодавців” за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ Ukraine).

І ось які результати.

 Харківська міська рада

 

Діяльність депутатів.

Харківська міська рада провела три засідання (09.12.2020, 30.12.2020, 24.02.2021)

Розгляд питань, що стосуються розвитку підприємництва відбулося одного разу (звіти не враховуються). 30.12.2020 на третьому пленарному засіданні розглянуто та прийнято проект: «Про внесення змін до Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018-2022 роки»

Зміні передбачують додаткові статті витрат:

1.                       Підтримка вебсайту «Підприємництво та споживчий ринок міста Харкова»

2.                       Підтримка та оновлення електронних сервісів «Онлайн-консультант» та «Менторська допомога»

3.                       Організація та проведення бізнес- форуму «То bе Форум»

4.                       Припинення нарахування суб’єктам господарювання, діяльність яких була заборонена на період встановлення карантину орендної плати та штрафів, у тому числі пені за договорами оренди комунального майна на період встановлення карантину.

5.                       Продовження для суб’єктів господарювання, діяльність яких була заборонена / обмежена на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), строків дії договорів оренди комунального майна.

Інформація про залучення до розробки змін до Програми представників бізнес об’єднань відсутня.

 У Харківській міській раді створена Постійна комісія з питань промисловості, економічного розвитку та власності. До її складу включено 7 депутатів міської ради.

Комісія провела три засідання (18.12.2020, 29.01.2021, 17.02.2021). На засіданнях комісії не розглядалися та комісія не ініціювала будь які питання, що стосуються сприяння розвитку підприємництва у місті, за виключенням розгляду проекту «Про внесення змін до Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018-2022 роки».

 Створення та робота консультативних органів

21 січня 2021 року розпорядженням міського голови створено “Робочу групу з вивчення та напрацювання пропозицій щодо вирішення проблемних питань діяльності малого та середнього підприємництва”.

До складу групи включено 24 особи. З них:

— секретар міської ради;

— 9 заступників міського голови та/або директорів департаменів міської ради;

— 7 депутатів міської ради;

начальник Головного управління ДПС у Харківській області;

— представник профспілок;

— адвокат;

— і на всяк випадок 4 представника об’єднань роботодавців та підприємців.

Мета робочої групи: вивчення та напрацювання пропозицій щодо вирішення проблемних питань діяльності малого та середнього підприємництва.

22 лютого група зібралася на своє перше засідання за результатами якого не було прийнято ніяких рішень окрім надання доручення Ігорем Тереховим «відпрацювати всі пропозиції підприємців протягом місяця і в разі необхідності винести рішення на сесію міської ради». Про проведення будь-яких консультацій з бізнес об’єднаннями міста на цей час невідомо.

 Врахування пропозицій

У грудні «Асоціація приватних роботодавців» зверталася до міської ради з пропозицією ініціювати встановлення для підприємців (ФОПів) 1-ї та 2-ї груп єдиного податку ставку податку у розмірі 0% на піріод карантинних обмежень. Це було 4-те подібне зверення за 2020 рік. Як і на попередні листи Харківська міська рада відповіла відмовою з формулюванням “вбачається за недоцільне”.

11 січня 2021 року «Асоціація приватних роботодавців» звернулася на ім’я в.о. харківського міського голови з пропозицією започаткування системного діалогу влади та бізнесу та створення Ради мікро-, малого та середнього.

У відповіді міська рада повідомила, що 21 січня створена “Робоча група з вивчення та напрацювання пропозицій щодо вирішення проблемних питань діяльності малого та середнього підприємництва”. До складу ради включено 4 представника об’єднань роботодавців та підприємців.

 Проведення публічних консультації з представниками мікро-, малого та середнього бізнесу.

Інформація відсутня. Консультації не проводилися.

 

Харківська обласна рада

Діяльність депутатів

Харківська обласна рада провела чотири засідання (11.12.2020, 24.12.2020, 04.03.2021, 11.03.2021)

На другій сесії 24 грудня 2020 року затверджено “Програму економічного і соціального розвитку Харківської області на 2021 рік”. Програма містить підпункт “Розвиток малого та середнього бізнесу”. Пріоритетні завдання програми:

— організація комплексної консультативної допомоги, створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього підприємництва;

— організація систематичного інформування і консультацій для підприємців з актуальних питань їх діяльності;

— розробка нових інструментів підвищення фінансової грамотності населення Харківщини;

— кредитування суб’єктів малого і середнього підприємництва банками-партнерами Харківської області за державною Програмою «Доступні кредити 5-7-9%»;

— сприяння розвитку виробництва якісних продуктів харчування;

— розвиток підприємництва у громадах через створення ланцюгів доданої вартості;

— створення нових робочих місць у громадах;

— створення нових економічних можливостей в громадах;

— проведення щороку заходів у рамках «Європейського тижня підприємництва» та у рамках «Глобального тижня підприємництва» з метою популяризації кращих практик ведення підприємництва, інформування щодо нових можливостей для розвитку власної справи, доступу до кредитно-фінансових ресурсів, проведення обговорень проблемних питань розвитку підприємництва;

— забезпечення розвитку суб’єктів малого і середнього підприємництва регіону з метою формування конкурентного середовища та підвищення рівня їх конкурентоспроможності;

— сприяння доступу суб’єктів малого і середнього підприємництва регіону до сучасних знань та найкращих практик.

Фінансування заходів програми на даний час не підтверджено.

При розробці Програми враховувались пропозиції бізнес об’єднань.

  У Харківській обласній раді створена Постійна комісія з питань планування соціально-економічного розвитку регіону, міжнародного співробітництва, інвестицій та розвитку територій. До її складу включено 9 депутатів обласної ради.

Комісія провела два засідання (22.12.2020 та 01.03.2021). На засіданнях комісії не розглядалися та комісія не ініціювала будь які питання, що стосуються сприяння розвитку підприємництва у регіоні, за виключенням розгляду проекту рішення обласної ради «Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Харківської області на 2021 рік».

 Створення та робота консультативних органів

Інформація відсутня.

 Врахування пропозицій

При розробці “Програми економічного і соціального розвитку Харківської області на 2021 рік” було враховано та включено до заходів програми наступні пропозиції:

 — реалізація проєкту з професійної інтеграції внутрішньо переміщених осіб та мешканців приймаючих громад;

— реалізація проєкту «Новий відлік» з метою розвитку підприємницької ініціативи у безробітних та започаткування ними власної справи у сфері малого бізнесу;

— проведення Тижня підприємництва.

 Проведення публічних консультації з представниками мікро-, малого та середнього бізнесу.

Інформація відсутня. Консультації не проводилися.

 Серед позитивних результатів за перших 100 днів однозначно необхідно відзначити відміну сплати оренди за комунальне майно у місті Харкові у період карантинних обмежень. Є деякі позитивні зміни у прийнятті програм, що сприяють розвитку підприємництва, але відсутність фінансування та дуже вузьке їх фокусування суттєво знижують ефективність цих заходів. Програми не поширюються на сприяння розвитку окремих галузей чи кластерів, сприяння експорту, інноваціям у підприємництві.  

Створення “Робочої групи з вивчення та напрацювання пропозицій щодо вирішення проблемних питань діяльності малого та середнього підприємництва” не може бути визначено як створення майданчика для проведення консультацій з підприємцями, оскільки склад групи та її завдання скоріше натякають на дублювання функцій Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради. Тоді як Харківська обласна рада взагалі не ініціювала створення або використання вже існуючих майданчиків для консультацій з підприємцями. Як результат – відсутність публічних консультацій з бізнес спільнотою і міської і обласної рад.

Відсутність ініційованих постійними профільними комісіями обох рад питань відносно розвитку підприємництва вказує на формальність підходу депутатів до вирішення проблем розвитку підприємництва у місті та регіоні.

У цілому, результати діяльності Харківської обласної ради та Харківської міської ради за перші 100 днів можна оцінити як дуже незначні для розвитку підприємництва.

 

  • Другие Новини України

    Результатом круглого столу щодо жіночого підприємництва стала Резолюція

    Новини України

    28 апреля 2024

    Результатом круглого столу щодо жіночого підприємництва стала Резолюція

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    Новини України

    23 апреля 2024

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Новини України

    18 апреля 2024

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Последние записи блога

    Результатом круглого столу щодо жіночого підприємництва стала Резолюція

    Новини Асоціації

    28 апреля 2024

    Результатом круглого столу щодо жіночого підприємництва стала Резолюція

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    Новини України

    23 апреля 2024

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Новини Харкова

    18 апреля 2024

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Ошибка!