Новини Асоціації
13 ноября 2024
«Створення культури партнерства»: підтримка малого бізнесу Харківщини та розвиток місцевих продуктів для міжнародного ринку
Новини України
3 октября 2022
Героєм третьої історії із серії «Бізнес під час війни» став Андрій Правдін – директор агенції нерухомості «VALION». Андрій розповів про те, як зараз функціонує агенція, ситуацію на ринку нерухомості та перспективи повернення бізнесу в Харків.
Продовжуємо працювати
Попри воєнні дії, ми продовжуємо вести діяльність у Харкові, просто зараз співробітників там у 8 разів менше, ніж до війни. Наші співробітники розкидані по всьому світу – від заходу передмістя Харкова до Португалії.
Сьогодні ми працюємо в 5 містах (маю на увазі харківську частину VALION) : Харків, Полтава, Львів, Ужгород, Івано-Франківськ. А вся мережа в 11 містах. При цьому ми не використовували жодні державні програми підтримки релокації, та вони нам і не потрібні були.
Співробітники роз’їхалися по різних містах практично відразу з моменту воєнних дій, тобто з кінця лютого. І лише у травні ми змогли не тільки оговтатися, а й відновити діяльність. Пауза була обумовлена ще й тим, що реєстри до початку травня не працювали – держава закрила можливості займатися нерухомістю, крім оренди. Лише з 10 травня, коли відкрили реєстри нерухомого майна з’явилася можливість здійснювати «купівлю-продаж».
Ситуація на ринку нерухомості
Ринок нерухомості – це живий організм, який змінюється, адаптується, а також страждає під впливом криз.
Сьогодні, якщо говорити про Харків, то тут уже затребувана «купівля-продаж» житла, комерційна нерухомість занепадає, а на квартири, будинки – є попит. Зрозуміло, що найбільший попит на безпечні райони, такі як Холодна гора, Нові будинки, Одеська.
Що стосується цін, то дуже показовим є такий приклад –1-кімнатна квартира в П’ятихатках нещодавно була продана за 5000 доларів. А якщо говорити про більш-менш безпечні райони, то ціна угод від мінус 40% від довоєнного рівня.
Але можна сказати, що дно ринку вже було досягнуто, і тепер починаються зворотні процеси, й покупці впевненіше дивляться на ринок після Харківської операції.
Повертатися в місто плануємо, але …
Повертатися в місто плануємо. Але все-таки для повноцінного повернення бізнесу необхідна низка умов. Так є національний рівень, пов’язаний із безпекою міста, виплатою компенсацій за зруйноване майно – люди дуже переживають, що компенсація не буде виплачуватися новим власникам. Тобто є такий фактор недовіри, який відбивається на попиті. І міській владі доведеться постаратися повернути людей і бізнес у місто. І це питання вже не стільки безпеки та близькості до російського кордону, скільки питання зміни політики. Тому, якщо Харків продовжить бути закритим містом, таким собі «містом для своїх», то найімовірніше буде відтік жителів та бізнесу. Наприклад, якщо міська влада залишить у пріоритеті пафосні проєкти, а не те, що насправді поліпшить життя містян та підприємців. Якщо говорити про інші міста, то там зробили ставки на інше, так, вони не такі красиві, але комфортніші для проживання та бізнесу. На прикладі Вінниці можу сказати, що тут явно більш ліберальний підхід до дозволів на будівництво та реконструкцію, у пріоритеті зручність городян. І це, природно, відбивається на орендних ставках та можливостях для бізнесу. Тож, якщо міська влада хоче повернути бізнес в місто, то треба буде докласти зусиль.
Новини України
13 ноября 2024
«Створення культури партнерства»: підтримка малого бізнесу Харківщини та розвиток місцевих продуктів для міжнародного ринку
Новини України
6 ноября 2024
Підсумки Форуму «Економічне відновлення та розвиток: консолідація зусиль громадянського суспільства, бізнесу і влади»
Новини України
21 октября 2024
БЛОГ О.ЧУМАКА: Підвищення податків в умовах війни: між необхідністю фінансування армії та загрозами для бізнесу
Новини Асоціації
13 ноября 2024
«Створення культури партнерства»: підтримка малого бізнесу Харківщини та розвиток місцевих продуктів для міжнародного ринку
Ошибка!