Основні проблеми відновлення та розвитку підприємництва та економіки місцевих громад: результати фокус-групи

Новини Харкова

11 мая 2023

Основні проблеми відновлення та розвитку підприємництва та економіки місцевих громад: результати фокус-групи

28 квітня «Асоціація приватних роботодавців» провела фокус-групу з ідентифікації проблем відновлення та розвитку підприємництва та  економіки місцевих громад.

Метою проведення заходу стала оцінка потреби та визначення основних проблем відновлення та розвитку економіки місцевих громад та підприємництва. В заході прийняли участь підприємці, представники ОМС, фермери, місцеві ІГС. Модерувала зустріч Бережна Світлана.

На початку фокус-групи учасникам було запропоновано визначити галузі економіки, які найбільш постраждали в регіоні. Серед таких було названо: HORECA, будівництво, аграрний сектор, туризм, виробництво продуктів харчування, промислове виробництво, легка промисловість.

Перш за все учасники обговорили виклики, з якими вони зіштовхнулись в умовах війни,  а саме представники місцевої влади.

Осадчий Олександр (Об’єднання виробників будматеріалів «Слобожанський Брук»): «На Дергачівщині не залишилось промислових підприємств, які надавали основні внески до місцевого бюджету. Значно постраждала енергосистема, транспортна логістика, немає завозу компонентів необхідних для будівельників, інвестори не мають бажання співпрацювати з підприємствами, які розташовані поблизу лінії фронту».

Міцей Руслана (відділ економіки та агропромислового розвитку Дергачівської місцевої ради): «Найкричуща проблема для Дергачівщини – замінована третина земельних угідь, які були під окупантом,  розграбовано сільськогосподарську техніку. Люди повертаються, але працювати ніде і нічим. Нам потрібні цільові проекти на відновлення місцевої економіки, у нас є фахівці, досвід написання та реалізації проектів».

Сокол Максим (постачальник обладнання для молочної та харчової промисловості): «Наше підприємство постачає обладнання для фермерів, і ми зараз спостерігаємо зниження підприємницької активності  на Харківщині, порівняно з іншими областями, тому що фермери вбачають небезпеку роботи на полях, які можуть бути замінованими. Ми маємо три основні проблеми: небезпека, велике логістичне плече для організації бізнесу, дефіцит кваліфікованої робочої сили».

Рябоконь Варвара (представниця Зміївської територіальної громади): «У нашій Зміївській громаді значно збільшилась кількість ВПО, відповідно збільшились проблеми зайнятості, яку ми намагались вирішити шляхом залучення грантових коштів на програми зайнятості сільських мешканців. Зараз на часі розвиток підприємницької діяльності, треба підтримати  підприємців різних галузей, які залишились і працюють, платять податки, заробітну плату людям,  особливо в аграрному секторі. Кваліфікованим працівникам, які працюють треба надавати бронь, розумію що не всім, хоча б частково для забезпечення життєво необхідного мінімуму для підтримки виробництв».

Тож до основних проблемо було віднесено небезпеку, заміновані поля, ліси та інші  території, велике логістичне плече для організації бізнесу, дефіцит кваліфікованої робочої сили, відсутність бажання у інвесторів співпрацювати з підприємствами, які розташовані поблизу лінії фронту.

Стосовно основних викликів та проблем, з якими зіштовхнулися представники місцевого бізнесу в громадах в умовах війни, то відтік кваліфікованих робітників на захід країни та країн Європи.  Низька платоспроможність клієнта, падіння попиту на товари та послуги. Проблема блокування податкових накладних з боку податкових служб.  Безпека для людей, безпека для потенційного інвестора стає все більш актуальною. Додатковою гострою проблемою для підприємців з 1 липня 2023 року стане законопроект 8401, який передбачає повернення перевірок бізнеса, введення РРО, 5 % податку замість 2%.

Лях Володимир (сфера діяльности — безпека): «Кваліфіковані робітники у галузі встановлення систем захисту мігрують на захід країни та країн Європи. Ті, з ким мені довелось спілкуватись не планують повертатись, вони знайшли собі робочі місця, їх влаштовує оплата праці, там майже немає конкуренції на цьому ринку послуг. Платоспроможність наших МСП на дані послуги значно впала, відповідно падає попит».

Максим Сокол (деревообробка, Малоданилівська громада): «Наше невеличке підприємство розраховане на роботу з населенням, а у людей зараз просто немає грошей, а потреба на відновлення пошкодженого житла та просто поточного ремонту звісно є. Такі як ми можуть вижити, тільки тоді, коли у населення будуть кошти, або ми  будемо мати замовлення від більш масштабних підприємств. Зараз наші замовники волонтери (30%), військові (30%), населення у яких хоча б щось залишилось  (30%). У нас теж бракує робочих рук, для нас як і для аграріїв є проблемою заміновані ліси, де ми робимо санітарні вирубки. Водії відмовляються везти дрова на деокуповані території, таж проблема замінованих територій.

Заблуда Ігор (сфера діяльності — швейне виробництво): «Маємо три основні проблеми: ринок збуту, брак кваліфікованих працівників, брак обігових коштів.

На питання, чи складні умови воєнного часу об’єднали  зусилля місцевої влади та бізнесу щодо відновлення  та розвитку економіки місцевих громад та підприємництва, майже всі учасники відмітили єдність в діях.

Міцей Руслана (відділ економіки та агропромислового розвитку Дергачівської місцевої ради): «Низькій уклін нашим підприємцям, які в перші дні війни прийшли і запропонували допомогу і транспортом, і обладнанням, і всім чим могли. Підприємців треба поважати, вміти з ними працювати і тоді в громаді все буде добре. На жаль зараз немає  у громаді коштів, щоб реалізувати програми підтримки  підприємців та допомогти їм як і вони допомагали нам на початках».

Щодо повоєнного економічного відновлення громади і того, що саме потрібно для розвитку економіки місцевих громад та підприємництва, відповіді учасників різнились. Так було відмічено, необхідність звернути увагу на такі  форми господарювання як кооператив, кластер, комунальне підприємство. Потрібно ретельно працювати над планом відновлення громади,  визначати пріоритети у кожній галузі економічного та соціального розвитку, залучати донорську допомогу. Звернути увагу на програми для адаптації демобілізованих, включення їх до економічного відновлення громад, забезпечення їх достойної оплати праці. Створити пільгові умови для розвитку підприємництва, прозору та посильну систему оподаткування для підприємця.

До індикаторів, які будуть вказувати на позитивні зміни у розвитку економіки місцевих громад та підприємництва було віднесено збільшення бюджету розвитку громади, збільшення обсягів виробництва у промислових та аграрних секторах економіки, підвищення середнього рівня заробітної плати у громаді,  зростання рівня життя населення, доступні кредити. І для досягнення цих індикаторів важливо виявити підприємців, які зараз працюють та  бажають розвиватись, ознайомити їх  можливостями залучення інвестицій,  залучати їх до збільшення можливостей та розвитку через участь у бізнес об’єднаннях. 

Стосовно підтримки  від регіональних та державних органів влади, органів місцевого самоврядування для  розвитку місцевого бізнесу, то це, перш за все впровадження спрощеної системи ведення підприємництва, гранти, пільгові кредити та неперешкоджання веденню підприємницької діяльності.

Від бізнес асоціацій та експертного середовища підприємці сьогодні очікують: більше інформації для розвитку бізнесу та можливостей  грантової підтримки; організацію консультативно — дорадчого майданчику; налагодження прямого діалогу між владою та підприємцями; адвокація програм підтримки бізнесу.

Сокол Максим: «Створити комунікаційні майданчики для обговорення проблемних питань між підприємцями, представниками влади, податкової та інших державних структур, які впливають на показники розвитку підприємницької діяльності. Підприємцям потрібен прямий діалог з владою».

Рябоконь Варвара: «Для відновлення Харківській області потрібна програма пільгових податків, або на певний час їх зовсім не повинно буть, щоб люди сюди повернулись.  Якщо держава надасть програми підтримки бізнесу, який повертається то ми відновимо підприємництво».

Протягом усього заходу рефреном звучала необхідність гуртуватись та шукати донорську допомогу від держави та міжнародних донорів на цільове відновлення економіки Харківщини.

 

 

Цей захід створено ГО «Асоціація приватних роботодавців» за підтримки Isar Ednannia ІСАР Єднання у межах проєкту « Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

  • Другие Новини Харкова

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    Новини Харкова

    23 апреля 2024

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Новини Харкова

    18 апреля 2024

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Регіональний форум «Економічне відновлення та розвиток Харківської області в умовах війни» – план подальших дій

    Новини Харкова

    11 апреля 2024

    Регіональний форум «Економічне відновлення та розвиток Харківської області в умовах війни» – план подальших дій

    Последние записи блога

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    Новини України

    23 апреля 2024

    Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Новини Асоціації

    18 апреля 2024

    КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ЖІНОЧОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

    Регіональний форум «Економічне відновлення та розвиток Харківської області в умовах війни» – план подальших дій

    Новини України

    11 апреля 2024

    Регіональний форум «Економічне відновлення та розвиток Харківської області в умовах війни» – план подальших дій

    Ошибка!