Новини України
22 ноября 2024
Форум «Економічне відновлення та розвиток»: ключові пропозиції, сформульовані учасниками
Новини України
13 апреля 2020
Згідно з п. 295.1 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Відповідно до п. 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Отже, відповідно до законодавства від сплати єдиного податку на час щорічної відпустки, а також тимчасової непрацездатності можуть бути звільнені лише платники єдиного податку першої і другої груп, за умови, що
вони не використовують працю найманих осіб;
відпустка або тимчасова непрацездатність відбуваються не частіше, ніж один раз на рік;
тривалість відпустки або тимчасової непрацездатності становить 30 і більше календарних днів;
хвороба повинна бути підтверджена копією листка (листків) непрацездатності.
Законодавець виходив із того, що платникам єдиного податку третьої групи таке звільнення не потрібно, оскільки вони вираховують податок до сплати від фактично отриманого доходу за звітний період. Якщо ж підприємець третьої групи знаходиться у відпустці або на лікарняному, він не отримує доходу та, відповідно, не сплачує з нього єдиний податок.
Єдиною нормою, що регулює порядок повідомлення фізичною особою-підприємцем органи державної податкової служби про щорічну відпустку та тимчасову непрацездатність є підпункт 298.3.2 п. 298.3 ст. 298 Податкового кодексу України, відповідно до якого інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі.
Як зазначає ДПС України, окремого терміну подання до контролюючого органу заяви щодо періоду щорічної відпустки та форми даної заяви нормами Податкового кодексу України не передбачено. З метою уникнення порушення терміну щодо сплати авансових платежів ДПС України рекомендує подавати до контролюючого органу заяву щодо періоду щорічної відпустки до початку відпустки, а заяву щодо терміну втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подавати одразу після закінчення лікарняного (відповідне роз’яснення міститься у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної податкової служби України «Зір», категорія 107 підкатегорія 107.05 «Єдиний податок фізичних осіб-підприємців (спрощена система оподаткування)».
Слід звернути увагу, що при цьому згідно з п. 295.6 ст. 295 ПКУ суми єдиного податку, сплачені відповідно до абзацу другого п. 295.1 і п. 295.5 ст. 295 ПКУ, підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку за заявою платника єдиного податку.
Помилково та/або надміру сплачені суми єдиного податку підлягають поверненню платнику в порядку, встановленому ПКУ.
Разом із тим, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» відпустка або тимчасова непрацездатність не передбачені як підстави для звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, тому ЄСВ підлягає нарахуванню і сплаті за такий період.
Отже, для звільнення від сплати єдиного податку на час відпустки, а також за період хвороби платникам необхідно звернутися до відповідного контролюючого органу із заявою у довільній формі щодо періоду щорічної відпустки до початку відпустки, або із заявою щодо терміну втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності — одразу після закінчення лікарняного. Якщо ж єдиний податок за поточний місяць вже було сплачено, необхідно також подати заяву про зарахування сплачених сум єдиного податку в рахунок майбутніх платежів або заяву про повернення надміру сплачених сум єдиного податку.
NB! Вищевикладене роз’яснення має загальний характер, алгоритм дій і форми необхідних документів необхідно складати щоразу з урахуванням конкретної ситуації, строків та періоду відпустки або тимчасової непрацездатності, особливостей роботи контролюючого органу.
Консультація надана адвокатом Трушкевич Валерією Валеріївною, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ДН №5637 від 25.09.2019 року. Тел.: +380509110908.
Новини України
22 ноября 2024
Форум «Економічне відновлення та розвиток»: ключові пропозиції, сформульовані учасниками
Новини України
13 ноября 2024
«Створення культури партнерства»: підтримка малого бізнесу Харківщини та розвиток місцевих продуктів для міжнародного ринку
Новини України
6 ноября 2024
Підсумки Форуму «Економічне відновлення та розвиток: консолідація зусиль громадянського суспільства, бізнесу і влади»
Новини України
22 ноября 2024
Форум «Економічне відновлення та розвиток»: ключові пропозиції, сформульовані учасниками
Ошибка!